تبلیغات
مطلب کامپیوتری - شرایط دلالان بیمه چیست ؟

امروز:

شرایط دلالان بیمه چیست ؟

در بند ( 3 ) ماده ( 2 ) قانون تجارت و در ضمن بیان مجموعه ای از فعالیت های خدماتی به عنوان اعمال تجاری اصلی یا ذاتی از دلالی و برخی از انواع آن ذکری به میان آمده است. سپس در باب ششم قانون تجارت مسائل مربوط به دلالی در بیست و دو ماده و طی سه فصل و از ماده ( 335 ) به بعد مورد بحث قرار گرفته است.
در اولین ماده از فصل اول باب ششم قانون تجارت، دلال چنین تعریف شده است : " دلال کسی است که در مقابل اجرت، واسطه انجام معامله شده و یا برای کسی که می خواهد معاملاتی نماید طرف معامله پیدا می کند. اصولاَ قرارداد دلالی تابع مقررات راجع به وکالت است ".
ویژگی های شغل دلالی عبارت است از :
- دلال تاجر است.
- انجام امر دلالی بر اساس قرارداد فی مابین دلال و اشخاصی که دلال واسطه معامله آنان می باشد.
در ماده ( 7 ) قانون راجع به دلالان ( مصوب هفتم اسفند ماه سال 1317 ) و ضمن بیان هزینه های مترتب بر حق صدور پروانه دلالی در قسمت آخر این ماده قانون، ذکر می شود که : " ... تصدی به هر یک از این سه نوع دلالی ... " که در واقع بیان انواع دلالی به حساب می آید و بر آن اساس انواع دلالی عبارتست از :
1- دلالی معاملات ملکی
2- دلالی معاملات تجاری
3- دلالی معاملات خواروبار و سایر امور شهری
به استناد برخی از قوانین و یا آیین نامه های اجرایی سایر قوانین ، حداقل با دو نوع دلالی دیگر رو به رو هستیم . هر چند که در عمل و بر اساس نوع مهارت اکتسابی، دلالی رشته های شغلی متعددی را شامل می گردد. این دو نوع دیگر دلالی عبارتند از :
1- دلالان بورس با عنوان کارگزاران بورس
2- دلالان بیمه . موضوع قسمتی از مواد ( 66 ) ، ( 67 ) و ( 68 ) قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه گری ( مصوب 30 / 3/ 1350  )
تعریف دلالان بیمه با عنوان دلالان رسمی بیمه در ماده ( 1 ) آیین نامه شماره ( 6 ) مصوب شورای عالی بیمه ( 24 / 2/ 1352 ) چنین بیان شده است : " دلال رسمی بیمه شخصی است که در مقابل دریافت کارمزد، واسطه انجام معاملات بیمه بین بیمه گذار و بیمه گر بوده و شغا او عرضه بیمه باشد. دلال رسمی بیمه باید دارای پروانه دلالی رسمی بیمه باشد ".
در ماده ( 2 ) آیین نامه مذکور قید شده است که دلال رسمی بیمه ، بازرگان شناخته می شود و باید طبق قوانین و مقررات جاری، معاملات خود را در دفاتر قانونی ثبت نماید.
در ماده ( 2 ) قانون راجع به دلالان ( مصوب هفتم اسفند سال 1317 ) شرایط اشخاص حقیقی که مبادرت به امر دلالی می نمایند و یا به نمایندگی اشخاص حقوقی این امر را به انجام می رسانند، عبارت است از :
1) داشتن 25 سال سن
2) انجام خدمت نظام وظیفه و یا داشتن معافیت
3) تابعیت ایران
4) داشتن گواهینامه دیپلم ابتدایی ( پایان تحصیلات دوره آموزش ابتدایی )
5) داشتن اطلاعات فنی متناسب با اموری که دلالی آن را بر عهده می گیرند.
6) عدم شهرت به نادرستی
7) نداشتن محکومیت به ارتکاب جنایت، ورشکستگی به تقصیر ، کلاهبرداری، خیانت در امانت و سرقت به گواهی مراجع ذیصلاح
8) دادن وجه الضمان یا ضمانت نامه و یا وثیقه
شرایط دلالان رسمی بیمه نیز به استناد ماده ( 7 ) آیین نامه شماره ( 6 ) مصوب شورای عالی بیمه جز در مورد تحصیلات که میزان تحصیلات مورد نیاز را دیپلم متوسط قید نموده است، همان شرایط مندرج در ماده ( 2 ) قانون راجع به دلالان می باشد.
در ماده ( 12 ) قانون تاسیس بورس اوراق بهادار نیز شرایط کارگزاران بورس با شرایط دلال مندرج در قانون راجع به دلالان ، داشتن گواهی سابقه کار است که در مورد دلالان رسمی رسمی بیمه شش ماه و در مورد کارگزارن بورس سه سال سابقه کار ضروری می باشد. 


نوشته شده در : پنجشنبه 25 مرداد 1397  توسط : محسن فرپای.    نظرات() .

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر